• image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

Jak powstał ranking Gazel

Po raz siódmy firma Coface Poland przygotowała zestawienie najbardziej dynamicznych firm w Polsce. To dla nas wielka satysfakcja, gdyż mamy przyjemność pracować przy projekcie, którego marka oznacza prestiż i wiarygodność, a firmy mogące poszczycić się tytułem Gazeli Biznesu odczuwają związane z nim realne korzyści. W tym roku tytuł ten przypadł 3795 przedsiębiorstwom. To aż o 400 firm więcej niż w roku ubiegłym.

Jak powstawał ranking Gazel
Katarzyna Kompowska, Prezes Coface Poland

Ranking Gazele Biznesu jest unikalny z wielu względów. Przede wszystkim większość firm, które się w nim znalazły, nie zgłosiła osobiście swego udziału, lecz została dostrzeżona przez naszą wywiadownię. Dla wszystkich wyróżnionych przedsiębiorstw, dla których obecność w zestawieniu była niespodzianką, z pewnością informacja, że osiągnięcia firmy zostały zauważone i docenione jest bardzo motywująca.

O sile rankingu decydują także rygorystyczne kryteria obejmujące wyniki z trzech lat, co powoduje, że przedostanie się przez sito selekcji nie jest łatwe. O miejscu na liście decyduje dynamika rozwoju, potwierdzona wynikiem finansowym.

Ranking promuje firmy, które działają w sposób przejrzysty. Stąd przedsiębiorstwa, które się w nim znajdują to nie tylko sprawdzone, kwalifikowane i wiarygodne firmy, ale także takie, które preferują solidność i jawność działania. Nie bez znaczenia dla renomy rankingu jest fakt, że udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a ocena bezstronna. Firma musi obronić się wyłącznie osiągniętymi rezultatami, które w tym zestawieniu są jedynym jury.

Przygotowanie merytoryczne tego przedsięwzięcia wymagało połączenia wiedzy i doświadczenia naszych analityków z posiadanymi przez Coface Poland zasobami informacji o firmach. Wspomagając polskich przedsiębiorców w zarządzaniu należnościami i ryzykiem kredytowym, już szesnasty rok zbieramy i analizujemy dane na temat kondycji polskich spółek. Dostarczamy wszystkim wymagającym i świadomym przedsiębiorcom raporty handlowe, w których oceniamy wiarygodność ich kontrahentów. Nasze kompleksowe usługi łączą ocenę ryzyka transakcji (wywiadownia gospodarcza), z przejęciem ryzyka handlowego (ubezpieczenie należności), finansowaniem (faktoring) oraz ograniczeniem strat (windykacja należności). Stale wzbogacana i aktualizowana baza danych, zawierająca informacje o ponad 460 tys. polskich firm, to znakomite źródło wiedzy pozwalające na selekcję i ocenę kandydatów do rankingu.

Przygotowyjąc go przebadaliśmy ponad 20 tysięcy bilansów firm, które naszym zdaniem mogły spełniać zadane kryteria. Sprawdziliśmy wszystkie firmy uhonorowane tym tytułem w poprzednich latach. Uwzględniliśmy także zgłoszenia kilkuset firm, które same nadesłały ankiety i tym samym zgłosiły chęć znalezienia się w tym prestiżowym gronie.

Wynik finansowy potwierdzający dynamiczny rozwój, ale także poświadczona wiarygodność to podstawowe kryteria. Ocenie podlegały wyniki z lat 2004-06, w których kandydaci powinni osiągać stały wzrost obrotów i odnotowywać zyski.

Zespół specjalistów korzystał z bogatych źródeł: bazy danych Coface Poland, zawierającej także referencje dostawców oraz z informacji przekazanych przez badane firmy. Potwierdzenia szukaliśmy w Monitorze Polskim B, w Monitorze Spółdzielczym, w internetowym archiwum „Pulsu Biznesu", w bazie firm windykowanych przez Coface, w przygotowywanym przez nas „Ogólnopolskim Informatorze Upadłościowym" i w sądach rejonowych, aby upewnić się czy z firmami nie dzieje się nic złego.

Przygotowując ranking zgodnie z zasadami pracy wywiadowni handlowej, korzystaliśmy wyłącznie z legalnych źródeł informacji. Pozyskane w ten sposób dane zostały poddane analizie przez zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy na ich podstawie dokonali ocen firm.

Dokładna bieżąca analiza danych tysięcy przedsiębiorstw z roku na rok pozwala nam kwalifikować do rankingu coraz większą liczbę firm. Jest to przede wszystkim efekt dobrej kondycji polskich spółek i korzystania przez nie ze znakomitej koniunktury gospodarczej. Nie bez znaczenia jest też wzrost świadomości konieczności zabezpieczania się przed ryzykiem handlowym, co wprost przekłada się na wyniki finansowe osiągane przez te firmy.

Gratuluję wszystkim pracownikom i zarządom firm, do których to prestiżowe wyróżnienie trafia w tym roku. Cieszę się, że pozytywne symptomy występujące w polskiej gospodarce, takie jak wzrost gospodarczy, rozwój eksportu, spadek liczby upadłości, czy poprawa moralności płatniczej znajdują odzwierciedlenie w naszym rankingu i liczbie tegorocznych Gazel. Pozostaje mi zatem życzyć wszystkim Gazelom spotkania w tym elitarnym gronie za rok.

O autorze zestawienia

Coface to jeden ze światowych liderów w branży ubezpieczeń i zarządzania należnościami. W 64 krajach 6000 pracowników Coface obsługuje ponad 105 tys. klientów w czterech grupach usług: ubezpieczenia krajowe i eksportowe, informacja gospodarcza i rating, windykacja należności oraz faktoring. Ponad 45 proc. z 500 największych światowych korporacji jest obecnie klientami Coface. Coface Poland – obecna w Polsce od 1992 r. - to największa w kraju wywiadownia handlowa, wiodące biuro windykacji, firma faktoringowa oraz czołowy ubezpieczyciel należności.

Artykuł pochodzi ze strony www.gazele.pl

 

Komunikaty Sadownicze

2016.03.17 SKS 01 2016
Pobierz dokument

2016.03.24 SKS 02 2016
Pobierz dokument

2016.04.01 SKS 03 2016
Pobierz dokument

2016.04.08 SKS 04 2016
Pobierz dokument

2016.04.18 SKS 05 2016
Pobierz dokument

2016.04.26 SKS 06 2016
Pobierz dokument

2016.05.04 SKS 07 2016
Pobierz dokument

2016.05.04 SKS 10 2016
Pobierz dokument

2016.05.27 SKS 11 2016
Pobierz dokument

2016.06.02 SKS 12 2016
Pobierz dokument

2016.06.22 SKS 13 2016
Pobierz dokument

2016.07.28 SKS 16 2016
Pobierz dokument

2016.08.25 SKS 18 2016
Pobierz dokument

 

 
 
 
 
 
Podkarpackie Centrum Hurtowe AGROHURT S.A.